Łańcuszki to świetna ozdoba zarówno dla kobiety jak i mężczyzny. To klasyczny model biżuterii, który już dawno znalazł swoich zwolenników. Nosimy te cienkie, jako bazę pod różnego typu zawieszki, medaliki lub krzyżyki. Te grube mogą z powodzeniem stanowić samodzielny akcent na szyi. Łańcuszki mogą mieć różne sploty, długości i szerokości. Sploty łańcuszków to temat nie posiadający końca.
Najchętniej kupowane są te klasyczne łańcuszki o splotach takich jak figaro, królewski, ankier czy pancerka. Praktycznie wszystkie łańcuszki o klasycznych splotach mogą nosić kobiety i mężczyźni. Zacznijmy od tych najbardziej popularnych. Wszystkie sploty łańcuszków znajdziesz także opisane szczegółowo na naszym blogu.
Splot Pancerka
Łańcuszki o splocie typu pancerka najczęściej kupowane są przez mężczyzn. Są do wyboru różne szerokości od bardzo cienkich około 2mm po bardzo grube 1 lub 2 cm. Ogniwa w tego typu slocie są spłaszczone od góry i przypominają pancerz odporny na zgniecenie. Stąd też nazwa splotu. Jest to odporny na zerwanie splot łańcuszka. W tradycyjnej pancerce ogniwa mają owalny kształt. W nowoczesnych wariacjach mogą być prostokątne lub kwadratowe, ale zawsze z owalną dziurka w środku. Występuje również splot podwójna pancerka, w której ogniwa ułożone są ciaśniej obok siebie. Sploty łańcuszków typu pancerka są najbardziej popularne w grupie mężczyzn, to oni noszą je najczęściej.

Splot Figaro
Jest to splot, w którym ogniwa są wykonane w taki sam sposób jak w pancerce. Na przemian ułożone są dwa lub trzy małe ogniwa oraz jedno dłuższe. Dla urozmaicenie i podkreślenia wzoru często stosuje się rożne kolory ogniw np. złote i srebrne. Łańcuszki w tym splocie wykonuje się w różnych grubościach. Często zawieszane są na nich medaliki i krzyżyki.

Splot bizantyjski, zwany także królewskim
Jest to piękny splot. Często łańcuszki męskie o takim splocie wykonuje się o dużych szerokościach żeby uwydatnić splot. Jedno ogniwo przechodzi przez cztery kolejne, które są ułożone w szczególny sposób. Ogniwa mogą być kółkami lub prostokątami.

Splot Bismark
Nazwa tego splotu wzięła się od nazwiska kanclerza Bismarcka. Lubił on nosić łańcuchy i prawdopodobnie nosił właśnie łańcuszek o takim splocie. Splot sprawia wrażenie jakby były równolegle wobec siebie ułożone paski łańcuszków. Często stosuje się różne kolory żeby uwydatnić piękno tego wzoru. Możemy spotkać dwu, trzy lub czterorzędowy sploty bismark.

Splot linka, wężyk
Jest to splot łańcuszka często używany przez kobiety. Jest on delikatny i zazwyczaj występuje w cienkiej wersji. Na ten splot trzeba uważać, ponieważ mocniejsze jego zgięcie może spowodować jego zepsucie. Splot linka nie ma zwykłych ogniw, ale raczej wykonany jest z ogniw połączonych ze sobą, tworzących zwartą linkę. Przypomina skórę też węża.

Łańcuszki kulkowe
Są to często współcześnie używane łańcuszki do noszenia ozdobnych nieśmiertelników, zawieszek i medalików. Nazwa wzięła się od wyglądu łańcuszka. Przypomina on kulki naciągnięte na linkę w równych odstępach. Można w łatwy sposób go skrócić poprzez obcięcie stali między kulkami.

Splot Kord
Nazwa tego splotu powstała od łańcuszków na których rycerze nosili małe, miniaturowe miecze i sztylety nazywane Kordami. Splot przypomina skręconą linę. Często ogniwa są pompowane i puste w środku. Wzór jest bardzo ozdobny i jest noszony bez dodatkowych ozdób.

Z bardziej znanych splotów łańcuszków, które można spotkać w salonach i sklepach jubilerskich możemy wymienić splot ankier, nonna, kłos, gucci i singapur. Jest też wiele różnorodnych splotów, które nie posiadają swych nazw własnych. Projektanci biżuterii prześcigają się w pomysłach na tworzenie splotów. Łańcuszki męskie noszą z chęcią zarówno kobiety jak i mężczyźni.
Piękne są łańcuszki, szczególnie mi się podoba ten figaro ze złoty,mi ogniwami. super zestawienie i artykuł.