Czy czyszczenie srebra jest trudne?Jak o nie dbać? Czy są jakieś sprawdzone metody? Czym czyścić srebro? Czy domowymi sposobami możemy pozbyć się nalotu ze srebra? Na te i wiele innych pytań dotyczących szlachetnego metalu jakim jest srebro, spróbujemy odpowiedzieć już teraz. Przedmioty ze srebra wymagają szczególnej troski i uwagi z naszej strony.
Srebro to jeden z najbardziej popularnych metali z których wykonuje się przeróżne wyroby. Od tych codziennego użytku, takich jak łyżeczki do herbaty, po piękne biżuteryjne ozdoby. Jest ono powszechnie dostępne, a ze względu na stosunkowo niską cenę stać na nie dużą grupę osób. Ze względu na jego dużą plastyczność można wykonać odlewy o skomplikowanych kształtach, wycinać ze srebra, kroić, ciąć i kształtować je na różne sposoby. Oferta jubilerska odnośnie wyrobów ze srebra jest bardzo szeroka. Sklepy internetowe i stacjonarne prześcigają się w zapewnieniu swoim klientom dużego wyboru bransoletek, naszyjników, kolczyków, łyżeczek, naczyń czy nawet srebrnych smoczków, które można podarować bobasowi z okazji jego chrztu. Są to piękne wyroby, ale wymagają z naszej strony uwagi, a czyszczenie srebra może stać się łatwą i nieskomplikowaną czynnością.
Jakie mamy próby srebra?
Z samego srebra nie byłoby możliwości wykonania jakiegokolwiek wyrobu. Samo srebro jest miękkie, dlatego, aby uzyskać piękne odlewy robi się mieszankę srebra z odpowiednio dobranymi innymi metalami. Dzięki temu srebro jest dosyć trwałe i odporne na lekkie zarysowania. Wprowadzono standaryzację odnośnie ilości srebra w stopie. Mamy 4 najbardziej popularne próby srebra, które funkcjonują w Polsce od 1986r.
– próba 925 zawiera 92,5% czystego srebra
– próba 875 zawiera 87,5% czystego srebra
– próba 830 zawiera 83,0% czystego srebra
– próba 800 zawiera 80,0% czystego srebra
Najbardziej popularną i najczęściej stosowaną próba jest próba 925 – w odlewie jest 92,5% srebra.
Skąd ten nalot na srebrze?
Często podczas użytkowania wyrobów ze srebra pojawia się na nich niechciany nalot. Powłoka, która nie wnika w głąb srebra, dlatego bez większego problemu możemy ją usunąć. Zazwyczaj powstaje w wyniku zanieczyszczenia atmosfery dwutlenkiem siarki. Dzisiaj w XXI wieku ten proces zachodzi bardzo często na powierzchni naszych wyrobów ze srebra. Oczywiście są jeszcze na ziemi miejsca gdzie ten proces nie występuje, a 200-500 lat temu był zdecydowanie rzadszy i raczej niespotykany. Jest to jeden z wielu procesów, zachodzących w wyniku rozwoju naszej cywilizacji i przemysłu.
Proces czernienia srebra – oksydacja srebra.
Specyficzny nalot na srebrze może przybierać różne barwy. Możemy zauważyć kolory od żółtego, przez niebieski, zielony czy fioletowy aż po całkowite zaczernienie. Intensywność czernienia zależy przede wszystkim od zanieczyszczenia atmosfery dwutlenkiem siarki. Także bez znaczenia nie są: powierzchnia srebra – matowa czernieje zdecydowanie szybciej niż polerowana na wysoki połysk, skład stopu srebra, kontakt z zanieczyszczoną wodą czy temperatura powietrza. Przechowywanie w szczelnie zamkniętym woreczku oraz odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne co jakiś czas pozwolą nam na utrzymanie wyrobów biżuteryjnych w idealnym stanie.
Jak czyścić srebro? – czyszczenie srebra
Najprostszym sposobem na czyszczenie srebra jest zastosowanie odpowiedniej i specjalnej szmatki do czyszczenia srebra nasączonej odpowiednim płynem. Można ją zakupić w sklepach jubilerskich. Szmatką jednak trudno dojść do głębszych zakamarków. Są również domowe sposoby na utrzymanie srebra w idealnym stanie. Od tych najprostszych takich jak szmatka nasączona wodą ze zwykłym płynem do mycia naczyń lub mydłem, po takie dzięki którym pozbędziemy się nalotu w łączeniach:
Przygotujmy miseczkę ze szkła lub ceramiki (nie może być metalowa), pokrywamy ją dwiema warstwami folii aluminiowej, wlewamy wodę 1l i dodajemy 5 łyżeczek soli kuchennej, mieszamy do całkowitego rozpuszczenia, wkładamy np. łańcuszek i czekamy aż nalot zejdzie. Może to zająć od kilku minut po kilka godzin. Folia aluminiowa przejmie zanieczyszczenia tlenku siarki i pokryje się ciemną warstwą. Po wyjęciu srebro należy koniecznie przemyć wodą z mydłem i opłukać pod bieżącym ciepłym strumieniem. Jest to najmniej inwazyjna i najbardziej przyjemna metoda usuwania osadu, która nie wymaga dodatkowego polerowania srebra po zabiegu.
Ogólnie ciężko jest czasami zmyć osad, szczególnie jeśli srebro jest bardzo stare. Mi zazwyczaj pomaga płyn do mycia naczyń i przecieranie, ale ta metoda z solą też jest ok.
Ja znam starą jak świat metodę z pastą do zębów, ale musi być zwykła, bez granulek. Co prawda później srebro jest nieco matowe i trzeba je wypolerować.
A mi babcia mówiła, że jak czernieje srebro to ma się raka i jest się chorym. Prawda to?
To nie prawda. Z potem wydalane też są związki siarki, u jednych więcej u innych mniej i na srebrze osadza się warstwa siarczanu. Tak jak ktoś pisał, kiedyś w ogóle srebro nie czerniało bo powietrze woda i spożywane przez nas produkty były czyste.
to prawda,przed operacjarurka tracheostomijna posrebrzana zrobiła mi się czarna, doczyściłem ją pastą do zębów, ale fakt że rak powodował czernienie – po operacji wycięcia krtani rurka już nie zrobiła się czarna. Cieszę się z tego bardzo – to dobry omen…….
Mogę potwierdzić z autopsji, że to prawda, co babcia mówiła….
/
Nic bardziej mylnego z tym rakiem. To nie rak jest odpowiedzialny za zmiany na srebrze tylko walczący z nim organizm. W czasie kiedy organizm walczy z każdą chorobą wydzielane są różne związki które powodują patynowanie srebra.