Czas na ciasto marchewkowe – przepis na pyszny deser
Składniki:
4-5 średniej wielkości marchewek (jedna w tą czy w tamtą nie ma znaczenia)
4 jajka
1 szklanka cukru (drobnego)
2 szklanki mąki
100g masła (82%)
100 g czekolady gorzkiej lub deserowej (niech ma zawartość miazgi kakaowej powyżej 50 %)
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Będziesz potrzebować także:
Blaszki do pieczenia – ja używam kwadratowej o wymiarach 30/30cm
Papier do pieczenia – wyłożysz nim blaszkę
Miska duża, mała miska, garnek, mikser.
Krok po kroku jak przyrządzić ciasto marchewkowe
1) Marchewki możesz obrać, ale nie ma przymusu, wystarczy, że umyjesz je pod bieżącą wodą.
2) Zetrzyj marchewki na tarce o drobnych oczkach (ja używam elektrycznej tarki – dzięki temu w minutę mam starte wszystkie marchewki). Dodaj do nich łyżkę cukru, wymieszaj.
3) Do małego garnuszka wlej trochę wody i zagotuj. Na garnuszku postaw miseczkę i włóż do niej 100g masła i rozpuść je. Do masła dodaj czekoladę (najlepiej połam ją na kostki, wtedy szybciej się rozpuści) i mieszaj aż powstanie jednolita masa.
4) Do dużej miski wbij 4 jajka i dodaj szklankę cukru i zmiksuj przez minutę
5) Dodaj do masy 2 szklanki mąki i 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia – dalej miksuj przez chwilę
6) Następnie dodaj marchewki i czekoladę i znowu zmiksuj
7) Masę przelej do foremki wyłożonej papierem do pieczenia
8) Piekarnik nastaw na 180 st. C góra=dół bez termoobiegu i piecz ciasto przez 40 minut.
Na ciasto marchewkowe masz już bez wątpienia idealny przepis, a jeżeli szukasz więcej przepisów z warzywami zajrzyj przede wszystkim do naszego przepisu na zapiekankę warzywną z ryżem.
Mmmm, marchewki! Jest ktoś kto ich nie lubi? Są pyszne w każdej postaci: pieczone, wyrwane prosto z zmieni, obrane i potarkowane z odrobiną jabłka, gotowane w rosole, pieczone na słodko z miodem. A Wy macie swój ulubiony pomysł na marchewki? Któraś wersja marchewki na pewno Wam zasmakuje. Co dzisiaj wpada na weekendowy stół? Ciasto marchewkowe! A raczej cisto z marchewkami.
Zapewne nie raz słyszałeś o ciastach do których dodaje się marchewki. To taka forma przemycania witamin i warzyw do naszej diety. Zawsze wpadnie nam mała marchewki do popołudniowej kawy. A ciasto lubi każdy. Obiecuję Ci, że marchewki w nim nie wyczujesz i będziesz zachwycona tym przepisem. Niżej zamieszczam szybki przepis na ciasto marchewkowe, którego jeszcze nie jadłeś! Jest miękkie, soczyste, wilgotne. Idealne do kawy i mleka. Możesz zabrać je do lasu, na spacer, do pracy lub włożyć dziecku do plecaka. Zacznijmy jednak od walorów marchewki.
Marchewka – warzywo czy owoc?
Marchew to oczywiście warzywo. Jej część jadalna rośnie pod ziemią, ma podłużny kształt. Można ją jeść na surowo lub po obróbce cieplnej. Ze względu na walory smakowe – przede wszystkim słodki smak – niektórzy traktują marchewkę jak owoc. Zapewne spotkałeś się np. z marchewką kandyzowaną. W takiej formie może być to przekąska lub można ją używać do wyrobu tortów i ciast.
Marchew uprawna (Daucus carota subsp. sativus) – podgatunek marchwi zwyczajnej z licznymi odmianami jadalnymi i pastewnymi. Pochodzi z Azji, gdzie od czasów starożytnych uprawiana była marchew czarna (var. atropurpurea), która w średniowieczu trafiła do uprawy także w Europie. Tu wyhodowano liczne inne odmiany, o korzeniu białym i zwłaszcza pomarańczowym, które z czasem wyparły w uprawie pierwotny typ fioletowy.
Marchew – właściwości odżywcze i kalorie. Jakie witaminy ma marchew?
Marchewka to skarbnica witamin, minerałów, przeciwutleniaczy i beta-karotenu. Właściwości i wartości odżywcze doceniono już w starożytnych Chinach, wówczas najbardziej znana była odmiana w kolorze białym. W Polsce zazwyczaj mamy do czynienia z marchewką w kolorze pomarańczowym. W supermarketach i warzywniakach rzadko znajdziesz inne odmiany, a jak już są to ceny przekraczają nasze możliwości finansowe, więc dzisiaj skupimy się na tej najtańszej – pomarańczowej.
Marchewkę pomarańczową podobno wyhodowali Holendrzy dopiero w XVII wieku. Na rynku europejskim dostępne są także żółte, czerwone, a nawet fioletowe i czarne warianty. Po pomarańczową odmianę marchewki sięgają przede wszystkim miłośnicy pięknej opalenizny. Wierzą, że regularne jej spożywanie pozwala przedłużyć opaleniznę i zachować brązowy kolor skóry. Marchew pomaga także na inne problemy m.in. sercowe, ze wzrokiem i skórą. To bomba witamin i minerałów, które pozwalają zatrzymać urodę i zdrowie w odpowiednich ryzach.
Karotenoidy w marchewce – to bogate źródło beta-barotenu
Karotenoidy to grupa organicznych związków chemicznych, pochodnych węglowodorów nienasyconych: żółte, czerwone, pomarańczowe i różowe barwniki roślinne. Występujące w chloroplastach i chromatoforach. Karotenoidy należą do naturalnych przeciwutleniaczy. Karotenoidy należą do prekursorów witaminy A i są głównym dietetycznym źródłem tej witaminy u człowieka.
W marchewce można znaleźć wszystkie rodzaje karotenoidów:
– alfa-karoten (0,53-4,96 mg/100 g)
– luteinę i zeaksantynę (0,30-0,51 mg/100 g)
– likopenu (0,015 mg/100 g)
– beta-karoten (6,15-9,02 mg/100 g) – prowitaminy A, z której w organizmie człowieka powstaje witamina A.
Ile kalorii na marchew?
Marchew jest niskokalorycznym warzywem – na pewno od niej nie przytyjemy, a bez wyrzeczeń zapełnimy swój żołądek do syta.
Musimy podzielić marchewkę na świeżą i gotowaną, ponieważ obie mają inną ilość kalorii na 100g:
Marchew świeża (nieprzetworzona): 40 kcal w 100g
Marchew ugotowana: 35 kcal w 100g
Każda Ewka uwielbia marchewki! Ciasta, świeża do gryzienia, pieczona jak zmieniaki – uwielbiam je w każdej postaci!
Lubię jeść marchewki świeże, ale ten przepis mnie zaciekawił, więc w weekend chyba skuszę się na ciacho.