Od kilku lat furorę robi biżuteria ze stali chirurgicznej. Już nie tylko srebro, złoto i mosiądz króluje na jubilerskich wystawach sklepowych. Co prawda te materiały nigdy nie wyjdą z mody i zawsze będą pożądane. Ale trzeba zwrócić się również ku nowoczesnym stopom metali. Postęp technologii i szereg możliwości w przemyśle jubilerskim doprowadził do wytwarzania nowych form biżuterii. Jednym z wielu nowych materiałów jakie stosuje się w jubilerstwie jest właśnie stal 316L. Obok wolframu, tytanu czy ceramiki to właśnie ona stała się jednym z najbardziej popularnych tworzyw wykorzystywanych w produkcji biżuterii.
Czym się wyróżnia biżuteria ze stali chirurgicznej? Jakie są jej wady, a jakie zalety? Dlaczego ludzie ją pokochali? Dlaczego kupujemy biżuterię ze stali? Na te i inne pytania dotyczące stali chirurgicznej spróbujemy dzisiaj odpowiedzieć. Przybliżymy wam z jakim materiałem macie do czynienia i gdzie jeszcze stosuje się stal nierdzewną. Zobaczycie dlaczego warto kupić biżuterię ze stali i jakie ma zalety w porównaniu ze srebrem czy mosiądzem.
Z jakiej stali wykonuje się biżuterię?
Biżuterię wykonuje się ze stali jubilerskiej 316L zwanej inaczej chirurgiczną, nierdzewną, kwasoodporną lub austeniczną. Stal nierdzewna znana jest także pod nazwą „stal inox” (z francuskiego acier – stal, inoxydable – nieutleniający się, nierdzewny, żaroodporny, z ang. stainless steel). Stal AISI 316L oznaczana jest według norm europejskich jako X2CrNiMo17-12-2 / 1.4404 i należy do grupy stali o strukturze austenitycznej. Stale nierdzewne o strukturze austenicznej są niemagnetyczne w odróżnieniu od stali o strukturze ferrytycznej, ferrytyczno – austenitycznej i martenzytycznej.
Skład chemiczny stali 316L:
C < 0,03%
Si < 1,0%
Mn < 2,0%
P < 0,045%
S < 0,015%
N < 0,011%
Cr = 16,5%-18,5%
Mo = 2,0%-2,5%
Ni = 10,0%-13,0%
Gdzie oprócz biżuterii stosuje się stal 316L?
Stale grupy 316L używane są do produkcji elementów pracujących w środowisku wody morskiej. W przemyśle chemicznym używa się do wykonywania instalacji. W przemyśle spożywczym, papierniczym, chirurgii plastycznej i w wielu innych dziedzinach naszego życia używa się stali nierdzewnych. Wyposażenie gospodarstwa domowego, garnki, sztućce, filtry spalin, wymienniki ciepła to tylko niektóre z zastosowań tej grupy stali odpornych na korozję. Ze względu na własności antykorozyjne stal austenityczna jest najczęściej stosowaną stalą z grupy odpornych na korozję. Stale te dzięki dodatkowi Mo charakteryzują się zwiększoną odpornością na działanie kwasu octowego i siarkowego. Ich zastosowanie nieustannie się powiększa i z roku na rok mają coraz szersze zastosowanie.
Zalety i wady stali nierdzewnej.
Stal 316L ma wiele zalet. Do najważniejszych zaliczyć możemy to, że nie rdzewieje w kontakcie z wodą basenową i morską. Dzięki temu wyroby ze stali możemy swobodnie moczyć i się nie martwić, że nam zerdzewieją. Stal jest też antyalergiczna. Ze względu na fakt, że stal 316L nie uwalnia związków niklu, nie wywołuje reakcji alergicznych – mogą ją nosić osoby, u których inne metale wywołują alergię. W porównaniu ze srebrem jest idealna w użytkowaniu i w utrzymaniu czystości. Nie czernieje, nie śniedzieje, nie zmienia koloru i nie łamie się. Wady? Jedyną wadą jaką ma jest fakt, że nie należy do metali szlachetnych. Nie posiada takiej wartości jak srebro czy złoto.
Czy stal 316L przyciąga magnes?
Stale nierdzewne (w tym typ 316) są niemagnetyczne. W wyniku umocnienia przez zgniatanie mogą wykazać pewien stopień własności magnetycznych. W przypadku silnie odkształcanych plastycznie elementów zjawisko jest związane z powstawaniem fazy martenzytycznej. Jest ona magnetyczna i powoduje, że stal zaczyna przyciągać magnes. Obecnie stosuje się różne techniki przy produkcji biżuterii. Obróbka plastyczna na zimno i na gorąco, odlewanie, spawanie mogą znacznie zwiększyć jej właściwości magnetyczne.
Dlaczego warto kupić biżuterię ze stali?
Jest to bardzo praktyczny materiał. Coraz częściej wykonuje się z niego biżuterię, począwszy od łańcuszków, po spinki do mankietów czy bransoletki dla mężczyzn. Dodatkowo zachwyca swoją ceną w porównaniu ze szlachetnymi metalami, wolframem czy tytanem. biżuteria ze stali chirurgicznej jest przyjemna w noszeniu, nie trzeba jej czyścić, nie wymaga szczególnego traktowania. Jest ogólnie dostępna w salonach jubilerskich stacjonarnych oraz sklepach internetowych z biżuterią.
Ja uwielbiam biżuterię ze stali chirurgicznej. Odkąd raz zakupiłem sobie bransoletkę z grupą krwi właśnie ze stali, już nie kupuję srebra, chyba że w sztabce jako kapitał 🙂
Biżuteria ze stali jest the best 🙂 Jakoś ostatnio srebra nie mogę nosić, brudzi mi szyję i szybko czernieje, a jak nałożę moją pancerkę ze stali to jest ok. Polecam biżuterię ze stali 316l.