Biżuteria to wdzięczy i mały drobiazg, który kupujemy na różne okazje. Kupujemy ją dla siebie, ale także dla naszych bliskich. Bransoletki, naszyjniki, kolczyki i pierścionki są praktycznie z nami przez całe życie. Lubimy się stroić w błyskotki. I dotyczy to nie tylko kobiet. Mężczyźni też lubią wyglądać dobrze i ze smakiem potrafią dobrać męskie akcesoria do odzieży. Ale jaką funkcję pełni biżuteria w naszym życiu? Jaka jest jej rola? Dlaczego tak z chęcią kupujemy te piękne gadżety? czy znane są na wszystkie funkcje bizuterii?
Biżuteria jest z nami od zarania naszych dziejów. Wiemy, że już 100 tys lat temu człowiek, który jeszcze nie dorównywał nam intelektem, tworzył sam coś na kształt współczesnej biżuterii. Koraliki z muszli ślimaka z dziurkami wykonanymi zapewne krzemieniem, odkryto w 2004r w Algierii i Izraelu. Datowane są właśnie na około 90-100tys lat. Jest to najstarsze znalezisko tego typu. Dzięki temu wiemy, że biżuteria towarzyszy nam przez tysiące pokoleń. Ale jak my obecnie podchodzimy do biżuterii? Czym jest dla nas? A czym była dla starszych pokoleń? Jakie funkcje biżuterii były i są nam znane?
Dekoracyjne i ozdobne funkcje biżuterii
Podstawową funkcją biżuterii jest ozdabianie i dekorowanie naszego ciała i ubioru. Taką też biżuteria spełnia rolę współcześnie. Lubimy się stroić, przebierać i podkreślać nasz styl i charakter właśnie pięknymi i modnymi dodatkami w formie biżuterii. To właśnie naszyjniki, kolie, bransoletki w szczególny sposób pełnią funkcję dekoracyjną. Biżuteria w minionych czasach często była symbolem władzy, zamożności, statusu społecznego i zajmowanego w hierarchii miejsca. Niejednokrotnie mogli ją nosić tylko monarchowie, królowie, senatorzy i dygnitarze. Dla plebsu biżuteria była wręcz zakazana. W świecie starożytnych Rzymian, Greków i Egipcjan nie wyobrażano sobie świata bez świecidełek. Zdobili się nimi zarówno kobiety, jak i mężczyźni.
Talizmany, amulety i świat wiary
Biżuterię w ciągu dziesiątek wieków traktowano też jako drobiazg przynoszący szczęście lub chroniący przez złem. Wierzono, że amulety, wykonywane z przeróżnych kamieni i zamknięte w formie naszyjnika mogą mieć dużą moc i siłę. Towarzyszyły człowiekowi również po jego śmierci. Do trumny wkładano talizman. który miał odstraszać złe duchy. Także współcześnie duża część osób uważa, że biżuteria z określonymi motywami może przynosić szczęście i przyczynić się do pozytywnych wydarzeń w życiu. Kiedyś wierzono, że może odstraszać węże, pająki, przynosić deszcze i zapobiegać dużym ulewom. Dzisiaj jest również symbolem naszej wiary. W Polsce szczególnie mężczyźni upodobali sobie łańcuszki z krzyżykami, stanowiące często pamiątkę z I Komunii Świętej czy Chrztu.
Biżuteria jako pamiątka i piękny prezent
Biżuteryjne drobiazgi mogą być świetną pamiątką z okazji jakiegoś wydarzenia lub uroczystości. Często stanowią też symbol naszej pamięci i uczuć. Dzięki biżuterii z grawerem możemy wyznać bliskiej nam osobie miłość i przyjaźń. Już nie tylko pierścionek jest taką formą biżuterii, dzięki której wyznajemy uczucia. Także bransoletki męskie, zawieszki czy nieśmiertelniki mogą być pięknym i interesującym prezentem z okazji urodzin, ślubu, chrzcin czy imienin.
Czy biżuteria może być użytecznym drobiazgiem? Funkcje biżuterii użytkowej.
Zdecydowanie tak. Od wieków spełniała właśnie rolę użytkową. Agrafki, szpile czy broszki służyły do upinania szat lub fryzur. Spinki do mankietów też wynaleziono nie przypadkiem tylko właśnie z potrzeb użytkowych. Niegdyś bujne, męskie rękawy koszul trzeba było czymś wiązać, żeby się nie ubrudziły podczas jedzenia. Tak właśnie począwszy od zwykłych wstążeczek mamy współczesne, metalowe spinki do mankietów. Dzisiaj także pinami i broszkami przypinamy szale, a spinką do krawata, zwis męski, żeby nie ubrudził nam się podczas spożywania uroczystej kolacji.
Biżuteria jak widać spełnia różne role i funkcje w naszym życiu. Kupujemy ją często z rozpusty, żeby sobie dogodzić i polepszyć humor. Często mamy potrzebę podkreślenia i założenia jakiegoś mocnego akcentu w formie naszyjnika lub bransoletki tylko po to by podobać się sobie lub naszym bliskim. A innym razem będzie to zakup spowodowany chęcią podarowania drugiej osobie czegoś małego i prosto od serca.
Ja lubię dawać biżuterię na prezent. Jak dla mnie to jest jej podstawowa zaleta, że zawsze mogę swojej kobiecie podarować coś z biżuterii. Sam też noszę bransoletkę lub naszyjnik więc dla mężczyzn też biżuteria na prezent się nadaje.
Mam jeden mój amulet, który mi przynosi szczęście. Kiedyś dostałam słonika naszyjnik-zawieszkę i noszę ją w torebce zawsze.