Odzyskanie przez Polaków niepodległości po 123 latach zaborów było wydarzeniem pięknym, radosnymi, podtrzymującym cały naród na duchu. Choć data 11 listopada, to data symboliczna, dodała Polakom nadziei, siły i zjednoczenia. Przez ostatnie 103 lata bywało różnie. Tak naprawdę dopiero obecne pokolenia mogą w pełni poczuć co znaczy wyzwolenie i wolność.
Wolność słowa, poglądów, przemieszczania się, podróżowania, osiedlania i wyznania. Możemy powiedzieć, że jesteśmy WOLNI. Można nam wszystko, pod warunkiem, że nie krzywdzimy innych. Odzyskanie niepodległości – dzięki temu jesteśmy tu gdzie jesteśmy.
Jak to było z odzyskaniem niepodległości? Jakie postacie miały największe znaczenie? Kto, jak, z kim, dzięki komu? 11 listopada 1918 – to tego dnia rozejm zawarty w Compiegne przypieczętował ostateczną klęskę Niemiec i tym samym wyzwolił Polskę spod rąk okupantów. Wybór tego dnia wiązał się też z nadaniem zwierzchniej władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Wtedy wszystko się zaczęło.
Postacie i ich role w odzyskaniu niepodległej Polski
1918 r i ludzie, których działania przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Józef Piłsudski, Wincenty Witos, Ignacy Daszyński, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski oraz Wojciech Korfanty. Postacie, które odegrały ważną rolę w drodze do odzyskania przez Polskę niepodległości. Każdy z nich był inny, każdy miał inne poglądy, każdy wychowywał się w innym zakątku Europy – różniło ich wiele, ale po I wojnie światowej wykorzystali dobre warunki i wspólnie w porozumieniu doprowadzili do narodzenia się II Rzeczypospolitej. Sześć różnych biografii, sześć istnień, sześć opowieści o ważnych postaciach. Odzyskanie niepodległości i ich dzieje.
Józef Klemens Piłsudski (1867 – 1935)
Polski działacz społeczny i niepodległościowy, żołnierz, polityk. Od 1892 członek Polskiej Partii Socjalistycznej i jej przywódca w kraju. Twórca Organizacji Bojowej PPS (1904) i Polskiej Organizacji Wojskowej (1914). Od 11 listopada 1918 naczelny wódz Armii Polskiej, w latach 1918–1922 Naczelnik Państwa Polskiego, pierwszy marszałek Polski (1920). Po przejęciu władzy w maju 1926 r. dwukrotnie premier. Wywarł decydujący wpływ na kształt polityki wewnętrznej i zagranicznej II RP. Odzyskanie niepodległości – miał w tym znaczący udział.
Wincenty Witos (1874 -1945)
Polski polityk, działacz ruchu ludowego i niepodległościowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej. Prezes Polskiej Komisji Likwidacyjnej. Od 1919 poseł na Sejm RP. W 1930 aresztowany przez władze sanacyjne, osadzony w twierdzy brzeskiej, oskarżony w tzw. procesie brzeskim o przygotowywanie zamachu stanu, skazany na 1,5 roku więzienia. Jeden z najważniejszych, a także najbardziej wyrazistych i wpływowych polityków II Rzeczypospolitej. Jeden z ojców niepodległej Polski. Kawaler Orderu Orła Białego.
Ignacy Ewaryst Daszyński (1866 – 1936)
Polski polityk socjalistyczny, współzałożyciel i lider Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej (1890–1919), działacz niepodległościowy, premier rządu lubelskiego (1918), wicepremier w Rządzie Obrony Narodowej (1920–1921), w II RP wieloletni członek i przewodniczący Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej, jeden z założycieli Centrolewu (1929). Honorowy przewodniczący PPS (1934), publicysta, pisarz polityczny. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.
Ignacy Jan Paderewski (1860 – 1941)
Polski pianista, kompozytor, działacz niepodległościowy, mąż stanu i polityk. Pod jego bezpośrednim wpływem prezydent Woodrow Wilson umieścił w swoim ultimatum uzależniającym podpisanie przez Stany Zjednoczone traktatu wersalskiego 13 punkt domagający się zgody stron traktatu na suwerenność Polski – dzięki któremu w traktacie zapisano utworzenie niepodległego państwa polskiego.Od 1919 roku sprawował funkcje premiera i ministra spraw zagranicznych RP. Paderewski był absolwentem Instytutu Muzycznego (późniejszego Konserwatorium Warszawskiego). Otrzymał m.in. Order Orła Białego, francuski Krzyż Wielki Legii Honorowej oraz tytuł Rycerza Wielkiego Krzyża Orderu Imperium Brytyjskiego.
Roman Stanisław Dmowski (1864 – 1939)
Polski polityk, publicysta polityczny, minister spraw zagranicznych, poseł na Sejm Ustawodawczy II Rzeczypospolitej. Współzałożyciel Narodowej Demokracji, główny ideolog polskiego nacjonalizmu. Polski działacz niepodległościowy, postulujący w pierwszym etapie zjednoczenie wszystkich ziem polskich i uzyskanie autonomii w ramach Imperium Rosyjskiego, a później odzyskanie niepodległości w oparciu o sojusz z Rosją i ententą, zaś w opozycji do państw centralnych (w szczególności Niemiec). Zagorzały przeciwnik polityczny Józefa Piłsudskiego i jego projektu tworzenia państwa federacyjnego – wizji wielowyznaniowej i wielonarodowościowej Polski, twórca inkorporacyjnej koncepcji państwa narodowego, zakładającej polonizację ludności niepolskiej. Jeden z ojców niepodległej Polski.
Wojciech Korfanty (1873 -1939)
Polski przywódca narodowy Górnego Śląska, związany z chrześcijańską demokracją. Jedna z najważniejszych postaci Śląska i jego walki o przyłączenie do Polski. Jeden z ojców niepodległej Polski.
Źródła zdjęć i opisów postaci: Wikipedia
Ach ta nasza niepodległość. Mam wrażenie, że ciągle nas przytłacza ta historyczna przeszłość. Nie możemy się ciągle uwolnić z pod ciężaru zaborów i tego, że możemy żyć swobodnie. Mamy wtłaczane ciągle poczucie winy, strach i boimy się żyć swobodnie. Może to zmienią następne pokolenia.